8 grudnia 2016 r. odbył się konkurs "Czy znasz Sienkiewicza ?" sprawdzający wiedzę na temat twórczości pisarza i jego biografii. Zwycięzcami w tych zmaganiach zostali: Dagmara Oczadły i Mateusz Powonska z kl. IV S/A.

Przygotowano także wystawę poświęconą temu wybitnemu pisarzowi, którego twórczość krzepiła serca Polaków w tak trudnym dla nas okresie dziejowym, a także ekspozycję książek noblisty dostępnych w naszej bibliotece.

Społeczność „ Sztygarki” uczestniczyła również w spotkaniu Godzina z literaturą popularyzującym twórczość tego światowej sławy pisarza.

Lektorami czytającymi nowelę „Sachem” byli: Pani Beata Bukowska – bibliotekarz Pedagogicznej Biblioteki Wojewódzkiej im. J Lompy w Katowicach- Filia w Dąbrowie Górniczej, Pan Andrzej Wojciechowski - wicedyrektor szkoły, Pani Joanna Baran – kierownik administracyjny szkoły, Pani Katarzyna Kaczmarska – nauczyciel języka polskiego, tegoroczni maturzyści - Wiktoria Jaszczyk i Maciej Wasilewski z kl. IV S/A.

Elementem humorystycznym spotkania było odczytanie 10 przykazań dla wielbicieli talentu Henryka Sienkiewicza, które zostały ułożone przez przyjaciół twórcy z okazji 25-lecia pracy pisarza.

Mamy nadzieję, że Godzina z Sienkiewiczem nie okazała się czasem straconym, bowiem jak mawiał sam noblista : „Gdy się ktoś zaczyta, ten zawsze się czegoś nauczy, albo zapomni, że coś go boli, albo zaśnie- ale zawsze skorzysta.”

Informujemy , że nie dostrzegliśmy na sali nikogo śpiącego, zatem warto było poświęcić czas Sienkiewiczowi…