Celem warsztatu było:
- zapoznanie uczniów i uczennic z definicją praw człowieka i wartościami, jakie za nimi stoją
- poznanie historii konkretnych osób, które bronią praw człowieka – wybranych laureatów Nagrody im. Sacharowa, uwzględnienie roli Parlamentu Europejskiego w promowaniu i ochronie praw i wolności człowieka
- refleksja nad tym, dlaczego ważne jest stawanie w obronie ludzi, których prawa są łamane
- poznanie sposobów, za pomocą, których każdy i każda z nas może przyczynić się do obrony praw człowieka i zwiększenia świadomości o istnieniu tych praw
- przygotowanie się uczniów do zorganizowania spotkania z osobą, która ma szczególne zasługi w dziedzinie ochrony praw człowieka i demokracji wokół Międzynarodowego Dnia Praw Człowieka (przy wsparciu nauczyciela-opiekuna projektu).
Wybrane pojęcia, które pojawiły się podczas warsztatu z uczniami i uczennicami:
- demokracja (W jakim ustroju prawa człowieka czują się najlepiej i dlaczego? Czy większość może wszystko? Co ją ogranicza?)
- państwo prawa
- wertykalne działanie praw człowieka
- prawa indywidualne, uniwersalne, niezbywalne
- godność osobowa a godność osobista
- równość praw i równość przed prawem
- prawa a wolności.
Zajęcia poprowadził Pan Maciej Sopyło – doświadczony trener współpracujący z Helsińską Fundacją Praw Człowieka. Pracując z różnymi grupami – w tym z dziećmi i młodzieżą oraz nauczycielami i nauczycielkami – pomaga zrozumieć wagę i istotę praw człowieka oraz pokazuje, jak można działać na rzecz ich ochrony i obrony.